Matproduktion kräver mycket energi. Så mycket, faktiskt, att livsmedelskedjan ensam står för nära en fjärdedel av de globala koldioxidutsläppen.
Ett av de största problemen heter eldningsolja. Energirik, visst, men oftast av fossil natur. Det betyder så klart att eldningsoljan inte bara sätter fart på kvarnar och fordon, utan också på växthuseffekten.
Sedan ett par år arbetar vi därför med att fasa ut fossil eldningsolja ur vår matproduktion. Det är en utmanande del av våra övergripande klimatmål som innebär en minskning av växthusgasutsläppen med 40 % till 2020.
Lantmännen Doggy har redan gått över till förnyelsebar energi och våra kvarnar i Moss och Järna utvinner mycket av sin energi ur överblivna havreskal.
På vår fabrik i Norrköping tar vi också fram egen biobaserad etanol. Faktum är att vi är Sveriges största producent av just drivmedelsetanol och vi gläds åt att därmed kunna bidra till en minskning av koldioxidutsläppen.
Utöver det faktum att vår etanol ger runt 70 % lägre klimatpåverkan än bensin ger produktionen av den också en varmt välkommen biprodukt i form av drank.
Agrodrank är en proteinrik fodervara – därmed skulle drank delvis kunna ersätta sojan i vår djurfoderproduktion. Det återstår dock utvecklingsarbete innan den fulla potentialen kan utnyttjas. Läs gärna mer om vårt arbete med soja som är ett av våra fokusområden inom hållbarhetsarbetet.
Bra så långt alltså, men klimatmålen är som sagt högt satta och mycket återstår att göra. Dessutom kan vi inte göra allt själva, utan vi är beroende av din hjälp – läs mer om varför här.