2012-10-12
|
Tillbaka i Sverige med delikatesser i bagaget
Det var med viss sorgsenhet i hjärtat som vi lämnade vårt kulinariska Schweiz bakom oss och steg på planet som skulle föra oss tillbaka till Sverige. Det har varit fem fantastiska dagar, fyllda med inspiration, arbetsglädje och en hel del skratt. Innan vi for visste vi inte mer än att vi skulle ha ett fullspäckat schema. Vi var då förväntansfulla på vad som skulle ske. Nu är vi hemkomna från vinnar-resan och så här såg våra fullspäckade och lärorika dagar ut under vår vistelse i hjärtat av Schweiz.
Anländer Bern
Vi anlände till Schweiz under måndag förmiddag varpå vi åkte direkt till Mövenpicks nyöppnade vägrestaurang där vi åt en god lunch. Bussen tog oss sedan vidare till Bern med incheckning på Hotell Bern. Vi åt en god middag på hotellets restaurang och hälsade på kökschefen Emil Bollin som även lagar mat till Schweiziska fotbollslandslaget.
Matkultur på Nestlé
På tisdagen åkte vi till den vackra orten Vevey intill Genevésjön där vi fick besöka Nestlé musset. Här fick vi lära oss mer om matens historia och olika länders matkultur. Därefter åkte vi vidare till Nestlés chokladfabrik i Broc där vi fick en guidning i deras tillverkning. Kvällen avslutades med ett restaurangbesök i Markehalle.

Matnyttigt från ett av Europas bästa sjukhus
Den tredje dagen var det dags för studiebesök i köket på sjukhuset Inselspital, ett av Europas modernaste sjukhus. Detta upplevde vi alla som ett mycket intressant besök och vi var mycket imponerade över deras genomtänkta strategi och förstklassiga sjukhusmat. Maten tillagas färsk varje dag och vi förvånades över det stora utbudet som serverades. Det var en höjdpunkt att se kökspersonalen arbeta och hur väl strukturerade de, från diskare till kökschef, var i köket. Alla visste vad de skulle göra och de gjorde det med ett leende och med stolthet. Vi blev imponerade över bemötandet vi fick och det var uppenbart att service är viktigt i Schweiz. Vi fick själva prova på att baka praliner på bageriavdelningen (vilken kvinna skulle inte älska det) och avnjuta lunch på sjukhusets restaurang. Senare under eftermiddagen gick vi rundvandring i gamla stan, med dess fantastiska byggnader, och avslutade kvällen på Kornhauskeller, en av Berns exklusivaste restauranger och som fick oss att tänka på Nobelmiddagen.
Jämställdhet vid yrkesskolan för gastronomi
Torsdagen började med studiebesök på Inselspitals barnavdelning. Därefter besökte vi yrkesskolan för gastronomi i Bern vilket var mycket intressant. Det visade sig att alla kockelever får samma utbildning – att de inte gör skillnad mellan privat restaurangkock och storkökskock. Ej heller någon skillnad av kock och kokerska. Detta är något vi önskar att man kunde ta större lärdom av i Sverige. På eftermiddagen begav vi oss med buss till ostysteriet Emmental i byn Affeltorn, omgiven av en fantastisk utsikt 1500 meter över havet. Det var ett intressant besök och förstås mycket gott!
Lyxigt avslut
På förmiddagen var vi lediga och vi spenderade tiden till shopping i stan. På eftermiddagen var vi på studiebesök på Hotell Schweizerhof, ett av de bästa hotellen i Schweiz. På takterassen fick vi avnjuta champagne med utsikt över hela Bern. När eftermiddagen kom begav vi oss vidare till ölbryggeriet Egger. Där fick vi lära oss mer om bryggeriet och tillverkningen, bl. a. att de fortfarande transporterar sin öl med häst och vagn. Kvällen avslutades med den godaste middagen på hela veckan på Hotell Löwen i byn Worb.
Högsta vinsten
På lördagen var det dags för hemresa och vi lämnade ett disigt Bern. Väl framme i Sverige, efter någon timmes flygresa, kunde vi alla konstatera vilken inspiration och vilka fantastiska matupplevelser denna gastronomiska resa hade gett oss. En sådan här resa får man bara uppleva en gång i livet. Schweiz-resan var verkligen högsta vinsten!
Sist vill vi i lag Värnamo Gastrokockar passa på att rikta ett stort tack från våra hjärtan till Kurt Weid, Pelle Eriksson och Janne Fransson för gott sällskap i Schweiz samt tacka alla från Lantmännen som varit inblandade i tävlingen. Statusen för alla skolkockar har fått en rejäl skjuts framåt, men än finns det mer att göra. Tack vare denna tävling är vi på rätt väg.
/Lyndon Mc Leod, Veronica Bervebrink och Wenche Johansson