Blogg

Resan har bara börjat

Nu är det drygt två månader sedan vi lämnade Stockholm med guldmedaljer runt halsen och ett stort leende på läpparna.

Nu har jag landat igen. Efter över 1½ års förberedelse har vi nått målet. Jag var projektledare för ”Värnamos nya skolrestauranger” satsning. Då fick jag chansen att träffa Veronica och Wenche och bjuda in dem på en fantastisk resa. Vårt småländska tema gick hela vägen vilket visade sig vara ett väldigt bra drag från oss i laget och det blev mycket uppskattat. Att stå som vinnare och stiga upp på prispallen var en helt obeskrivlig känsla. Och att se hur det lyste om Veronica och Wenche gjorde det hela lite extra speciellt. Jag rekommenderar varmt att fler skolkockar ska söka sig till tävlingar för att personlig utveckling och höja statusen för skolmaten. Allt som kan bidra till att matgästerna får det bättre.


”If you can´t stand the heat, get out of the kitchen ;)” Lyndon McLeod          

 
Skolgastrokockarna går på semester! Det kunde man aldrig tro! Att man 17 månader efter att fått frågan om vi skulle tävla ihop skulle ropas upp som vinnare av Skolmatsgastro. Det har varit händelserika månader av förberedelser vi har haft tillsammans, för att inte tala om reaktionerna efteråt. Här hemma i mitt lilla kök i Horda där jag jobbar, har jag blivit uppvaktad av både personal och framförallt av mina matgäster som är mellan 1-12år. Det är ju inte varje dag man skriver autografer. Det är fantastiskt att få uppleva att sina matgäster är så stolta över att vi vann. Deras egen Wenche!!!

Vi i laget har också blivit uppvaktade av BUN-nämnden, kommunstyrelsen och fått stipendium av kommunfullmäktige.Det har även varit repotage i de lokala tidningarna. Nu ska vi gå på en välbehövlig semester och så återkommer vi när vi har kommit hem från Schweiz.Ha en bra sommar och njut av ledighet och god, vällagad mat så hörs vi i höst.

Kramizar Wenche Johansson


En fantastisk resa. I september kommer vi att få åka på en fantastisk resa till Schweiz. Fast vår fantastiska resa startade långt innan dess.Jag hade precis börjat jobba igen efter min mammaledighet när Lyndon frågade mig om jag ville vara med i en kocktävling. Visst ville jag det!Vad jag inte visste var hur stor tävling det var och vad det skulle bära med sig. Nervositeten steg alltmer tiden fortskred och ju mer media började visa sitt intresse.Den 24 april stod vi i det rosa köket ”Värnamos Gastrokockar” och lyckoruset spred sig. Lugnet tog över och vi kände bara lycka och glädje över att äntligen få vara där. Det var så oerhört kul och man njöt varje minut. Känslan av matkornet som kokade, brödet som jäste, lammjärpar som rullades och publikens hejaramsor finns fortfarande kvar.”Grädden på moset” var när vi blev tilldelade våra guldmedaljer av Filippa Reinfeldt.

Efter den dagen har det hänt jättemycket. Vi har varit i TV4 Nyhetsmorgon, intervjuats av radio och tidningar. Deltagit på ”Skolmatsdagen”, serverat på Café Opera, fått stipendium av Kommunfullmäktige och givetvis blivit uppskattade av våra underbara elever, barn i förskolan, personal och alla nära och kära här hemma.Just nu befinner jag mig mitt i den fantastiska resan. Stort tack till alla som har stöttat och följt oss under resans gång.

Love you Veronica Bervebrink

Vi önskar alla en trevlig sommar! 
Lyndon McLeod, Wenche Johansson och Veronica Bervebrink

Vinnarlaget i Skolmatsgastro 2012

Dela:  
Skriv kommentarDölj kommentera

Kommentarer

  1. Det finns inga kommentarer.
  • Doggy
  • Aspen
  • Skoga
  • Pastridor
  • Hatting
  • Krafft
  • Kronfågel
  • Amo
  • Nord Mills
 
Tipsa en vän
Din kommentar har skickats. Ett fel inträffade. Försök igen senare Stäng
Skicka
Ditt meddelande har skickats Ett fel inträffade. Försök igen senare Stäng