Blogg

Östergötlands landskapsrätt - raggmunk

Det var en gång en stad i Östergötland. Varje gång en restaurang i staden serverade raggmunkar på lunchen gapade de andra restaurangerna tomma. Så populär var rätten. Tillsammans enade sig krögarna om att införa en fast raggmunksdag, och idag serveras den raggiga potatisplätten alltid på en tisdag.

Riven potatis, mjöl, mjölk, ägg och en nypa salt – där har ni ingredienserna som drar fulla hus på de flesta av landets restauranger. Med frasiga kanter, stekt rimmat fläsk och rårörda lingon har rätten gått och blivit utsedd till Östergötlands landskapsrätt av Regional Matkultur i Östergötland. Och det med all rätt – Östergötland är en av landets största fläsk- och potatisproducenter och har med andra ord nära till skafferiet.

Lyssna gärna på radioinslaget där utnämningen diskuteras samtidigt som raggmunkarna fräser i pannan.

En raggmunk är en raggmunk

En ganska vanlig förväxling är den mellan raggmunken och rårakan. En råraka innehåller bara riven potatis och salt och peppar. Givetvis finns det varianter på den också och här hittar du en råraka på rödbeta som kan vara kul att testa

Fler tillbehör

Rårörda lingon och stekt fläsk är klassiska tillbehör till raggmunken, men har du några egna favoriter som passar bra till? Berätta gärna.

Dela:  
Skriv kommentarDölj kommentera

Kommentarer

  1. Det finns inga kommentarer.
  • GoGreen
  • Start!
  • Korvbrödsbagarn
  • Kronfågel
  • Axa
  • Kungsörnen
  • Hatting
  • Gooh!
 
Tipsa en vän
Din kommentar har skickats. Ett fel inträffade. Försök igen senare Stäng
Skicka
Ditt meddelande har skickats Ett fel inträffade. Försök igen senare Stäng